środa, 20 lutego 2013

Pielęgnacja uszu

W najbliższych postach będę pisała o pielęgnacji. Myślę, że będą to ok. 2 - 3 posty. Tak jak w tytule dzisiejsza notka jest o pielęgnacji uszu.
____________________________________________________________

Przynajmniej raz w tygodniu właściciel powinien sprawdzać, czy uszy psa są czyste i ładnie pachną. U psów z wiszącymi uszami ciepły mikroklimat w uchu może doprowadzić do namnożenia się zarazków, bakterii i grzybów. Z kolei u psów z uszami stojącymi istnieje ryzyko, że do przewodu słuchowego dostaną się t.z. ciała obce np. plewy zbóż.

Warto wyczyścić uszy psa gdy są zabrudzone woskowiną. Trzeba używać do tego specjalnego wacika lub chusteczki nasączonej płynem do pielęgnacji bez zawartości alkoholu oraz bez kłaczków. Wcześniej trzeba ogrzać butelkę z preparatem w dłoni. Ucho psa trzeba czyścić bardzo ostrożnie oraz trzeba uważać aby przypadkiem nie wepchnąć woskowiny i brudu głębiej. Dlatego też nie powinno się używać waty, lecz po prostu przecierać ucho zewnętrzne. Włosy znajdujące się w przewodzie słuchowym mogą łaskotać psa przez co będzie się drapał. 

Co wywołuje zapalenie uszu?

Zapalenie uszu wywołują przeważnie bakterie, grzyby, pasożyty lub ciała obce. Jest to dla psa bolesne. Typowe objawy to częste drapanie po uszach, krzywe trzymanie głowy, częste potrząsanie głową ( przez to mogą powstawać krwiaki ucha zewnętrznego ), wrażliwość na dotykanie okolicy ucha oraz ewentualnie problemy z zachowaniem równowagi. Pies musi wówczas szybko znaleźć się pod opieką weterynaryjną. Jeśli pomoc nie zostanie udzielona psu na czas, zapalenie ucha może przerodzić się w schorzenie chroniczne. 

Źródła informacji - moja głowa, książka p.t. wszystko o psach.


6 komentarzy:

 1. Bardzo przydatne informacje!
  Mam ,,klapiaka", ale na szczęście na razie nie miałyśmy z uszami żadnych problemów (i oby nigdy nie było!) ;)
  Pozdrawiamy E&F.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatna i interesująca notka... Jak będę kiedyś miła psa i dojdzie do tej choroby, to już będę wiedziała co robić.
  Co do loga, to ja go nie robiłam, był od razu w stylu ;)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz wielką wiedzę o psach.:) Interesująca,wciągająca i przydatna notka.Pozdrawiam.;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy wielką to bym nie powiedziała ale jakąś tam mam :))
   Dziękuję i pozdrawiam

   Usuń
 4. No ba, masz szeroką wiedzę na temat psów. Post bardzo przydatny ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej, fajna notka. Mój pies ma uszy klapnięte i rzadko są brudne, ale jeśli już się zdarzy to zmywam brud patyczkiem do uszu i ciepłą wodą. Jeśli byś chciała coś więcej poczytać o mojej psinie, to zapraszam http://www.futrzaneopowiesci.pl/

  OdpowiedzUsuń